Sözlük

B

Veri (data) & Malumat (information) & Bilgi (knowledge) Farkı:

Veri (data), birbiri ile ilişkilendirilmemiş ham kayıtlardır. Enformasyon (malûmat, information), işlenmiş veya anlam kazanmış verilerdir. Bilgi (knowledge) ise, değer kazanmış enformasyondur ve enformasyonun amaca yönelik olarak bir araya getirilmesidir. (Paul Myers, Knowledge Management and Org. Design, s.3)

inf.knowladge

 

 

 

 

 

M

Malumat (information): Sözlüğümüzdeki “bilgi” kelimesine bakınız.

O

Ormansızlaşma (Deforestation): Bir kişinin saçlarının dökülmesi ve dökülen saçlarının yerine yenilerinin gelmemesi, ormansızlaşmaya (deforestration) benzetilebilir.

Orman Kurma (Afforestation): Saçsız doğmuş bir kişinin, başına saç ektirmesi orman kurma’ya/sıfırdan ağaçlandırma’ya (afforestation) benzetilebilir.

S

Seller (torrent) daha çok yukarı havzalarda ve yan derelerde ani olarak meydana gelirler. Ve fazla miktarda katı material (taşıntı) içeren yüksek su akışlarını ifade ederler. Taşkınlar ise (flood), daha çok vadi tabanlarında ve aşağı havzalarda meydana gelirler. Ve içerdiği katı materyal miktarı sellere oranla daha az olan yüksek su akışlarını ifade ederler. ” (UZUNSOY/GÖRCELİOĞLU 1985). Yine de, sel ve taşkın olayları arasında çoğunlukla sebep-sonuç ilişkisi ve yakın bir benzerlik olduğu düşünülerek, bu iki terimin halk arasında eş anlamlı olarak kullanıldığı gözden uzak tutulmamalıdır.

Su Hasadı (water harwesting): Su toplama teknikleri

T

Taşkın (flood): Sözlüğümüzdeki “sel” kelimesine bakınız.

Turbalıklar:  Basitçe “arabayla girmek için çok ıslak, gemiyle gitmek için çok kuru” veya “sürmek için çok ıslak ve balık tutmak için çok kuru” alanlara turbalık denmektedir.

Turbalıklar dünyanın “iklim düzenleyicileri” ve “soğutucu klimaları”dır. Turbalıklar dünya kara alanının yalnızca yüzde % 3’ünü kaplamalarına rağmen dünyadaki tüm ormanlardan daha fazla miktarda karbon depolamaktadır. Bu miktar atmosferdeki tüm karbon miktarının yaklaşık 2/3’ü kadardır. Ancak turbalıkların tahrip edilmesi durumunda ise “karbon depolayan turbalıklar”, “karbon üreten turbalıklar dönüşmektedir. Bu bağlamda kurutularak işletilen turbalıklar, dünyadaki sera gazı emisyonlarının yaklaşık % 30’undan sorumludur.

Birçok Avrupa ülkesinde turbalıkların yalnızca “% 1’den daha azı” geriye kalmıştır. Danimarka ve Hollanda’da bir zamanlar baskın peyzaj tipi  olan turbalıkların, “tamamı” yok edilmiştir. “Turba Ülkesi” olarak adlandırılan Finlandiya, bugün turbalıklarının % 60’ını kaybetmiştir. Bugüne kadar dünyada 800 000 km2 turba alanı tahrip edilmiştir.

Ülkemizde turbalık ve turbalık benzeri oluşumlar yakın zaman kadar yaklaşık 22 000 hektar kadardı. Ancak birçok yerde tarımsal amaçlı alan kazanma, yakacak odun açığının olduğu kırsal kesimde “turba tezeği” elde etme ve torf/turba üretimi gibi amaçlarla pek çok “canlı turbalık” okside olmuş ve sonuçta “ölü turbalık” durumuna düşmüştür. (Turbalıklar Kitabı, s.9-11)

V

Veri (data): Sözlüğümüzdeki “bilgi” kelimesine bakınız.

Y

Yeniden Ağaçlandırma (Reforestation): Bir kişinin yaşı ilerledikçe saçlarının dökülmesi ve dökülen saçlarının yerine saç ektirmesi, yeniden ağaçlandırmaya (reforestation) benzetilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s