Edebi Eserlerde Gerçek Kişileri Aramak !

Edebi eserlerde gerçek kişiler aramak
Edebi eserlerde gerçek kişileri aramak, ne derece doğru?

Selim İleri’nin bir sözüyle başlayalım: “Roman okuma sanatında kılavuzsuz, birikimsiz yol aldığımızdan, ikide birde romanlarda gerçek kişileri arıyoruz. Onların tam anlamıyla gerçek kişiler olamayacağını öğrendiğimizdeyse, ya yazarın yalan söylediğinden kuşkulanıyoruz ya da hayal kırıklığına uğruyoruz. Çıkmaz sokak… (Sonuç olarak) Romanda, öyküde gerçek kişi aramanın anlamı yoktur. Tiyatro oyununda da”.

Selim İleri’nin bu düşüncelerine, sanırım TV dizilerini de ilave edebiliriz. Dizilerdeki karakterlerin gerçek kişiler olmadığı, yazılmış, kurgulanmış kişiler olduğunu da aklımızda hep tutmamız gerekiyor.

Tv dizilerindeki karakterleri gerçek kişiler olarak algılayan ve umduklarını bulamayıp, söylenen (hatta söven) arkadaşlara yakın geçmişte çok şahit oldum. Tarihi dizilerdeki karakterlere gerçek kişi muamelesi yapıp, bu karaterlerin gerçek kişiler olmadığını, kurgusal kişiler olduğunu söylediğimizde, çevremden çok sert tepkiler aldığımı gün gibi hatırlıyorum.

Özellikle TV dizilerinde, bire bir gerçek kişileri izlemiyoruz. Senaristlerin kurguladıkları kişileri izliyoruz. Bu kurgulama da, her ne kadar gerçek kişilerden ilham alınsa da, doğal olarak piyasa istekleri de dikkate alınıyor.

Hep aklıma gelen bu hususu, dikkatinize sunmak istedim.

Sevgi ve selamlar.

Serdar Yegül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s