Sıla Dizisi Hakkında Bir Kritik

Boran Ağa ve Sıla
Boran Ağa ve Sıla

Malumunuz olduğu üzere, 2006-2008 arası üç sezon olarak ATV kanalında Sıla isimli dizi yayımlandı ve dizi seyirciden çok büyük ilgi gördü. Peki Sıla dizisini diğer dizilerden ayıran farklar neydi?

Diziyi izlediğimizde ve ilgili kritikleri okuduğumuzda birkaç husus ön plana çıkıyor. Bunlar: Yönetmen Gül Oğuz’un bir okul yaptırması; dizinin toplumsal sorumluluk bilinciyle çekilmiş olması ve kadın bir yönetmenin anlatımdaki yumuşak üslubu.

Ben burada, dizinin toplumsal sorumluluk bilinciyle çekilmiş olmasını biraz açmak isitiyorum.

Malumunuz günümüzde pek çok dizi çekiliyor. Ve bu dizilerde tehlikeli fikirler ve davranışlar işlenebiliyor. Örneğin bir koca karısını aldatmışsa, kadın da bir pundunu bulup kocasını aldatabiliyor.

İlgi çekici konular yüksek izlenme oranları (reyting) sağlayabiliyor ama diğer yandan toplumsal sorumluluğu hiçe sayarak izleyicilere tehlikeli düşünceleri yayabiliyor. Oysa diğer yandan, bu dizilerin çocukların ve ergenlik yaşında olanların izlediği unutuluyor.

Sıla Dizisinde ise, konu işlenirken sosyal sorumluluğa dikkat edilmiş. Dizide meşru olmayan bir konu işlenirken, örneği töre gereği bir kadın ezilirken, dizideki bir başka karakterin ağzından bu olumsuzluk eleştirilmiş. Böylece seyirci daha diziyi izlerken konuyu tartışmaya başlamış. Ve dahası, ilgili bölüm bittiğinde, bölümde işlenen olumsuz konunun toplumda tartışılması bir hafta boyunca devam etmiş. Ve böylece, dizinin reytingleri patlamış.

İşte Sıla Dizisini diğer dizilerden ayıran temel farklılık!

Sevgi ve selamlar.

Serdar Yegül

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s